Aktivitetskalender

Klik på måneden for at se dens aktiviteter

2016
Vis foregående måneder
november (6)
01.
SSO-Vejledning
01.
SRP-Vejledning
01.
Science Writing Day, 3i
02.
Operation Dagsværk
19.
DOT-fest
21.
SRP-Vejledning
22.-24.
Forældrekonsultationer, 1g
22.-24.
Forældrekonsultationer, Pre-IB
28.
SSO vejledning
december (4)
01.
Valg studieretning, 1g
07.
Udlevering SRP kl. 11
13.
Kult 4, 2hf
19.
Final Psychology Experimental Study, 3i
2017
Vis foregående måneder
januar (10)
04.
Skolestart
06.
Orientering om SRO, 2g
06.
Orientering om AT4 innovationsforløb, 2g
09.-13.
Orientering om valgfag, 1hf og 2g
13.
Studieretningsdag, 1g
16.-20.
Orientering om valgfag, 1hf og 2g
19.
Nyt skema – New timetable
19.-20.
Elevforestilling
20.
Maths Explorations/Project Final , 3i
20.-30.
Valg af valgfag, 1hf og 2g
25.
Final English A L&L Written Tasks, 3i
28.
Informationsmøde
30.
Final Economics Portfolios, 3i
februar (7)
01.
Informationsmøde
03.
Valg af AT-fag, 3g
03.
Danish Language B Written Tasks, 3i
08.
Orientering om da-hi-opgave, 1g
10.
Valg af område SRO, 2g
10.
English Language B Written Tasks, 3i
20.
German B & Spanish Ab Initio Written Tasks, 31
24.
Kult 5, 2hf
28.
HO-skrivedag, 1hf
marts (6)
07.
Global temadag
10.
Terminsprøver , 1hf
13.
Aflevering af HO kl. 15.00, 1hf
13.-17.
Terminsprøver, 2g og 3g
15.
Valg af fag da-hi-opgave, 1g
15.
Diploma choices Pre-IB
21.
Udlevering af SRO, 2g
31.
End of normal timetable, 3i
april (7)
01.
Gallafest, 2hf, 3g, 3i
03.
Aflevering synopsis AT8, 3g
05.
Valg af emne og litteratur da-hi-opgave, 1g
06.
Aflevering af SRO kl. 13.30, 2g
20.
Kult 6, 2hf
26.
Kulturcafé
28.
Danish A Lit Written Assignment First draft, 2i
maj (12)
02.
Afl. af probl.form. da-hi-opg, 1g
05.
Filmfestival Edison
05.
Årskarakterer afsluttende fag, 1g, 2g, 3g
08.
Final Danish A Lit Written Assignment , 2i
08.
Dramaaften
09.
Delvis eksamensplan, HF og STX
11.
Sidste skoledagscafé, 2hf, 3g
15.
Sidste undervisningsdag, 3g
16.
Eksamensplan, HF og STX
17.
IB Reception kl. 14.00, 3i
17.
Årskar. ikke-afsl. fag, 1g og 2g
19.
TOK Essay, 2i
22.
Aflevering da-hi-opg., 1g
22.
Historical Investigations First drafts, 2i
22.-26.
Skriftlige årsprøver, 2g
23.
EE Writing Day, 2i
29.
EE Writing First draft, 2i
juni (3)
14.
Final Historical Investigation, 2i
21.
Sidste eksamensdag, STX og HF
22.
Translokation, 2hf, 3g, 3i
august (4)
09.
Første skoledag
18.
Idrætsdag og introfest
24.
IB Welcome Party
28.-30.
1hf - Introtur
september (10)
04.
2hf - Orientering om SSO
05.
3g - Orientering om studieretningsprojekt
06.-11.
3i - Ekskursion
12.
1g, 1hf - Forældreinfoaften
14.
1g - Sprogdag
15.
Jubilæumsfredagscafé
17.-19.
2hf - Ekskursion
18.-22.
3g - AT6 ekskursion
25.-29.
1hf, 1g, Pre-IB - Naturvidenskabelig festival
27.
Sciencedag
oktober (9)
06.
2hf - Valg af fag og emne - SSO
06.
3g - Valg af fag og område - SRP
07.
Flok-fest
09.
1g - Valg af studieretning, 2. fremmedsprog og kunstnerisk fag
12.
2hf - Biblioteksorientering
12.
2hf - Kult-2
13.
Svadafest - scorefesten
20.-24.
Temadage
23.-27.
2g - AT3
25.-27.
2hf, 3g, 3i - Studiepraktik
25.-27.
2g - AT3 ekskursion
31.
2hf - SSO-vejledning
31.
3g - SRP-Vejledning
november (5)
01.
HF-aften
06.
Nyt skema - New timetable
06.
1g - Studieretningsstart
08.
Operation Dagsværk
28.
2hf - SSO vejledning
30.
Filmkonkurrence om alkohol
december (5)
01.
Fredagscafé
04.-08.
1hf - 1. projekt og praktikperiode. Orientering om fagpakkevalg og valgfag
06.
3g - Udlevering af SRP kl 11.00
13.
2hf - Udlevering af SSO kl 11.00
20.
2hf - Aflevering af SSO kl 11.00
20.
Juleafslutning
20.
3g - Aflevering af SRP kl 11.00
20.
Julerevy og Svadafest
2018
Vis foregående måneder
januar (4)
18.
Forestilling (for byen)
19.
Forestilling (for folkeskoleelever)
20.
Dorothea-festen
27.
Orienteringsarrangement (Åbent hus)
februar (4)
01.
Orienteringsarrangement (Åbent Hus)
06.
Forældrekonsultation
07.
Forældrekonsultation
23.
Svadafest - Svadalavn
marts (1)
16.
Fredagscafé
april (2)
06.
Svadafest
21.
Gallafest
maj (5)
02.
Billedkunst-/designfernisering
08.
Musikaften
09.
Filmfestival
17.
IB-reception
23.
Sidsteskoledagsarrangement
juni (1)
28.
Translokation
september (3)
17.-21.
2hf - Ekskursion
21.
1g - Sprogdag
24.-28.
1g, 1hf, Pre-ib - Naturvidenskabelig festival
september (1)
26.
Sciencedag
oktober (6)
10.
2g - Orientering om studieretningsopgaven
22.
1g - Valg af studieretning
24.-26.
2hf, 3g, 3ib - Studiepraktik
24.-26.
2g - Ekskursion
29.-02.
1g - AP prøve, NV evaluering
31.
3g - SRP vejledning
november (4)
07.
Operation Dagsværk - alle klasser
17.
Dorotheafest - alle klasser
19.
3g - SRP vejledning
20.-23.
1g - Introtur
december (4)
05.
3g - udlevering af SRP
19.
Juleafslutning - alle klasser
19.
3g - aflevering af SRP
20.-02.
Juleferie
2019
januar (5)
15.
2g - Udlevering af SRO
17.-18.
Dorotheaforestiling - alle klasser
24.
Informationsarrangement - nye elever - kl 19-21.00
26.
Informationsarrangement - nye elever - kl 12-15.00
29.
2hf - SSO - valg af fag og emne
februar (4)
05.
3g - Valg af AT-fag
11.-17.
Vinterferie
19.
2g - Aflevering af SRO
19.-20.
1g og Pre-ib - Forældreaften og konsultation
marts (2)
04.-08.
1hf, 2hf, 2g, 3g - Terminsprøver
19.
Global temadag - alle klasser
april (8)
01.
1g - DHO - valg af emne
05.
2hf - udlevering af SSO
09.
1g - udlevering af DHO
12.
2hf - Aflevering af SSO
15.-22.
Påskeferie
27.
2hf, 3g, 3i - Gallafest
30.
1g, 2g, 3g - Billedkunst/design fernisering
30.
1g - Dramaaften og musikaften
maj (3)
06.
1g - Aflevering af DHO
17.
Store Bededag
30.
Kristihimmelfart
juni (2)
10.
2. pinsedag
27.
2hf, 3g, 3i - Dimission